• Przeczytaj o kadrowaniu zdjęć do wywołania przed ich wysyłką do laboratorium fotograficznego.
  • Przeczytaj o technologii cyfrowej stosowanej w naszym fotolabie, rodzajach papieru fotograficznego i metodach korekcji zdjęć.
  • Sprawdź jak poprawna kalibracja monitora pozwala właściwie ocenić jakość zdjęć przed ich wywołaniem w fotolabie.
  • Przeczytaj jak w elegancki i prosty sposób zamówić e-odbitki w fotolaboratorium Diprint.
  • Sprawdź czy potrzebujesz e-zdjęcia z korekcją, czy bez korekcji?
  • Przeczytaj prosty i jasny regulamin fotolab Diprint w Krakowie.
  • Dowiedz się jak przesłać zdjęcia do wywołania bez korzystania z darmowego programu FotoSender.
  • Fotolaboratorium mapa strony i wyszukiwanie informacji.

Kalibracja monitora do cyfrowych zdjęć

Jeżeli planują Państwo zamawianie zdjęć bez oferowanej w naszym laboratorium korekcji kolorystycznej istotnym będzie skalibrowanie monitora. Urządzenia wyświetlające nie są przed dostarczeniem do klienta kalibrowane (poza sporadycznie spotykanymi monitorami certyfikowanymi), w związku z czym wyświetlane przez nie barwy nie odwzorowują wiernie informacji zapisanych w plikach graficznych. W wyniku obróbki zdjęć na takim monitorze, wywołane odbitki będą różniły się od wyświetlanego obrazu uniemożliwiając osiągniecie zamierzonych efektów. Aby zapewnić sobie wysoką zgodność obrazu z dostarczanymi Państwu zdjęciami konieczne jest skalibrowanie monitora jedną z dwóch proponowanych niżej metod:

 

1. Kalibracja ręczna

Aby skalibrować swój monitor bez użycia specjalistycznych urządzeń należy zamówić w naszym laboratorium Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., które zostaną Państwu dostarczone wraz plikami graficznymi, na bazie których zostały wywołane. Za pomocą przycisków na obudowie monitora, a w przypadku ich braku korzystając z ustawień karty graficznej, należy tak modyfikować wyświetlany obraz, aby był on możliwie zgodny z oglądanymi odbitkami. Nie należy przy tym przykładać zdjęć do ekranu – świecący monitor będzie się błędnie wydawał za jasny. Oceny kolorystyki i jasności odbitek należy dokonywać w świetle dziennym o umiarkowanym natężeniu (nie w pełnym słońcu, ale też nie w głębokim cieniu).

Taka metoda kalibracji, choć niedroga i wygodna, może nie zapewnić w pełni wiernego odwzorowania obrazu. Niektóre błędy wyświetlania nie mogą być z jej użyciem wyeliminowane, choć w zdecydowanej większości przypadków efekty są zadowalające. Koszt zestawu kalibracyjnego to 12 zł wraz z przesyłką, lub 6 zł gdy jest dołączany do składanego zamówienia.

 

2. Kalibracja z użyciem specjalistycznych urządzeń

Aby uzyskać wysoką zgodność oglądanego na ekranie obrazu z otrzymywanymi odbitkami należy skorzystać ze specjalnych kalibratorów, lub zamówić usługę korekcji monitora. Najprostsze urządzenia można nabyć już od ok. 300 zł, ceny kalibracji zaczynają się natomiast od ok 50zł. Zależnie od natężenia i koloru światła w pomieszczeniu, w którym będą obrabiane zdjęcia, może się okazać, że konieczna będzie dodatkowo niewielka ręczna korekta ustawień wyświetlania. Kalibracja urządzeniami nie uwzględnia bowiem wpływu otoczenia na odbiór obrazu przez ludzkie oko.

 

Oświetlenie w pomieszczeniu pracy

Niezależnie od sposobu w jaki korygowane będą błędy wyświetlania, należy zapewnić sobie stałe warunki oświetleniowe w miejscu pracy, niezależnie od pory dnia czy roku. Zmieniające się natężenie lub barwa światła w pomieszczeniu, w którym obrabiane są pliki zafałszują odbiór obrazu nawet oglądanego na poprawnie skalibrowanym monitorze.

 

Użycie profili ICC

Dalsza poprawa wierności odwzorowania obrazu może zostać osiągnięta przez użycie, udostępnianego na życzenie klienta Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nie należy jednak konwertować na niego swoich plików, ani dołączać go do zdjęć, a wyłącznie korzystać z opcji poglądu (softproofing'u) w trybie percepcyjnym, z kompensacją punktu czerni, bez zachowania liczb RGB.